KERAMICKÉ, MRAZUVZDORNÉ, SLINUTÉ OBKLADY A DLAŽBY

Obklady do kúpeľne, kuchyne, dlažby do obývačky, na terasu, chodníky 

Popis:

Interiérové a exteriérové obklady stien kúpeľne, kuchyne, obývačky, salónocv, predsiene, schodísk, šácht , omietok, soklíkov, obmuroviek vaní, ríms, murovaných poličiek, betónových povrchov dobre chránia podklad, napomáhajú ľahko udržiavať hygienu a skrášľujú vytvorený priestor. Podľa použitého materiálu obklady v zásade rozdeľujeme na keramické (hladké, glazované, slinuté, reliéfované, protišmykové,  mrazuvzdorné, mozaikové kocky), pórovinové, z tvaroviek, hutné, polohutné, švédské dosky, z taveného čadiča, zo sklenených dielcov, tehlové, opakné, terazzové, z lomového kameňa a podobne. Konečné vyhotovenie obkladov je v rôznych veľkostiach, hrúbkach a farebných prevedeniach.  Pre správnu funkciu obkladu je podstatná kvalita zhotovenia podkladu, jeho odborná montáž.

Postup pri montáži obkladu:

Skôr než položíme nový obklad zistíme či je podklad pevný, stabilný, nasiakavý alebo nenasiakavý a následne zvolíme vhodný druh obkladu, dlažby, lepidla, prednáteru a spôsob aplikácie.Z odobratých mier vypočítame potrebné množstvo obkladačiek, dlaždíc, určíme spotrebu lepidla a špárovacích hmôt. Na vyzretý a rovný podklad nanesieme podľa druhu použitého materiálu obkladu a podkladu zmesi na zlepšenie priľnavosti a lepiace zmesi. Odolnosť podkladu voči vode napr. v sprchovacích kútoch, bazénoch, saunách, umyvárkach atď. zabezpečíme náterovými hydroizolačnými materiálmi. Po uložení, zameraní prvej rady dodržiavame stanovené rozostupy dilatačnými krížikmi. Pri ukladaní dbáme na požiadavky klienta a nevyhýbame sa ani kladeniu obkladov s obkladačkami rôznych velikostí. Na kúty a rohy je možné použiť kútové lišty alebo rohy dosiahnuť uhlovým rezaním obkladačiek. Po položení a vytvrdnutí obloženú plochu vyšpárujeme, jednou alebo viacerými špárovacími hmotami s rôznymi farebnými odtieňmi. Do vlhkých alebo extrémne namáhaných priestorv je vhodné použiť systémové riešenia, ktoré chránia steny a podlahy proti prenikaniu vlhkosti, zabraňujú tvorbu plesní, spór a následných zápachov v problematických priestoroch kúpeľní, sprchovacích kútov, a toaliet, prípadne kuchynských liniek, umožňujú ľahkú údržbu, a upratovanie, zabraňujú prestupu vody do spodných vrstiev konštrukcie. 

Postup pri výbere vhodného materiálu

Základnými atribútmi pri výbere sú funkcie ktoré má obklad plniť, vplývajúce podmienky (voda, teplo, para, mráz, vplyv chemikálii a podobne) a v neposlednom rade splnenie estetických požiadaviek. Podľa výberu materiálu obkladačky (nasiakavosť >3%, 1-3%, alebo <1 %) a vlastností podkladu (betón, vápennocementová alebo vápenno sádrová omietka, vkurované podlahy, terasy, chodníky, bazény, sprchy, staré obklady, drevotrieskové dosky, polystyrén, minerálna vlana, umakart, poróbetón, asfaltové izolačné pásy) vyberieme vhodné izolačné, lepiace (jednozložkové, mrazuvzdorné lepidlá na báze cementu, elastické lepiace tmely - flexi lepidlá, mrazuvdorné dvojkomponentné lepidlá na báze epoxidových živíc do extrémne namáhaných priestorov, dvojzolžkové lepice tmely na báze cementu)  a špárovacie hmoty (cementové, pieskové, mrazuvzdorné, vodovzdorné, vodoodpudivé, perleťové, odolné voči zašpineniu škárovacie tmelyna vnútorné alebo vonkajšie použitie do vlhkých agresívnych priestorv).   
 

Dlhodobé funkcie obkladu so stálym estetickým vzhľadomm dosiahne realizátor znalosťami technických parametrov keramických obkladov, dlažieb a lepiacich materiálov.


NAJ.sk Google PageRank Checker